fórum

Milovat přírodu.

Když říkám, že mám rád přírodu, myslím tím, že mi dělá dobře být součástí přirozených svévolných procesů, být pozorovatel, nikoli hybatel.

Milovat přírodu. Nejčastěji se setkávám s výrokem "Mám rád psi", a často také "Mám rád hory". Ti první mají pejska, druzí cestují po světě. Společné je jim to, že mluví o vlastních pocitech libosti a specifikují nějaký související vnější podnět (pes, člověkem nedotčená krajina). Myslím, že když má někdo někoho nebo něco rád, je pro něj důležitější pocit či stav milovaného, nikoli vlastní uspokojení. Je však víc milovníků psů, kteří vládnou psu, než těch, kteří mu slouží. Je víc milovníků hor, kteří jezdí stále dál a dál do nedotčených hor, než těch, kteří se horám vyhýbají právě proto, aby zůstaly tak jak chtějí - nedotčené. 


Není to tak, že "mít rád přírodu" znamená spokojeně plynout s proudem, ztotožnit se s během věcí (třeba i s tím, že právě umírám a stávám potravou jiného tvora), přijímat svět takový jaký je, nikoli zažíval pocit libosti z té formy, kterou jsem tomu vtiskl já?

26.02.2012 09:48:18 | Autor: Radek MalečKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se