fórum

Bílé sračky!


Už zas kolem slýchám konstatování: „Sněžit by mělo jen na horách“, nebo „Ve městech by sněžit nemělo“, nebo  „Bílé sračky!“, nebo „Člověku ve městech sníh k ničenu není“.


Není to hezký důkaz, že člověk je antropocentrické(1) hovado? Snad by asi opravdu bylo třeba, aby se během toho nadcházejícího slunovratu třeba přepóloval magnetismus země a člověk v důsledku souvisejících změn v následujících letech krutě vyhynul. Snad by si alespoň během těch pár posledních let uvědomil, že je tady obrazně řečeno „jen host“, že vesmír ani tato planeta tady není kvůli němu a k jeho obrazu. Jakou roli ve vzniku tohoto podivném smýšlení sehrálo křesťanství? Přemýšleli tak indiáni, přírodní kultury?  Nemůžeme snad vyhynout, tak jako vyhynuli velcí ještěři a 99,99999...% jiných druhů, které kdy existovali.


Odvykli jsme, že když přijde zima, jsou prostě jiné podmínky? Panuje zde jakési očekávání, že společnost bude stejně produktivní jako v jiném období, že všechny služby okolo, náš osobní život (uspokojování potřeb) by měl fungovat jako jindy. Není to podivná iluze - nějaký náš „myšlenkový zkrat“? Není hloupé myslet si, že stihneme tolik co v létě, že by nás na cestě životem nemělo nic omezovat? Proč prostě v zimě nezvolníme? Proč nežijeme v poklidu v rytmu přírody? Žijeme v jakémsi do sebe uzavřeném lidském světě, v jakési bublině našich lidských vztahů avšak bez širších souvislostí? Žijeme uvěznění v jednoduchých antropocentrických souvislostech každodeních osobních potřeb a pocitů? V "lidském světě". Ve světě kde vše co člověku překáží se musí odstranit, přizpůsobit?


Nabízí připomenout trefný a vtipný záznam ve Stopařově průvodci galaxií(2): V jisté době k Zemi přiletí Vogonská stavební flotila a v rámci stavby hyper-galaktické dálnice bude během několika sekund planeta Země vymazána - zdemolována jakožto „neškodná" (z pohledu úřadu pro plánování galaktické dopravy).


 


(1)    http://cs.wikipedia.org/wiki/Antropocentrismus


(2)    http://cs.wikipedia.org/wiki/Stopa%C5%99%C5%AFv_pr%C5%AFvodce_po_Galaxii


 


 

12.12.2012 05:10:40 | Autor: Radek MalečKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se